Ve čtvrtek 8. února představila Hege Gunnerud z technického oddělení Protanu v pražských Letňanech v rámci konference Izolace 2018 (téma Provozní střešní pláště a další problematika plochých střech, včetně poruch, ke dnešnímu stavu poznání) systém zadržování vody na střechách "Protan BlueProof".
Blue Roof (Modrá střecha) je střecha, která je navržená tak, aby na ní bylo možné uskladnit vodu, typicky dešťovou. Modré střechy jsou užívány pro dočasné umístění a zadržení dešťové vody. Modré střechy mohou být ponechané s otevřenou hladinou, ukládat vodu uvnitř nebo pod porézním či modulárním povrchem. Blueproof, tedy řešení vyvinuté společností Protan, je střešní systém, který umožňuje zadržení dešťové vody na střeše a tím snižuje, eventuálně eliminuje potřebu pro další zadržovací systémy. Typický je pro tento system velmi mírný sklon, což umožňuje maximalizovat objem zadržené vody. Za esenciální pak lze označit schopnost kontrolovat množství odtékající vody při navrženém a známém průtoku, který vyhovuje požadavkům a možnostem navazujících potrubí.
Nová nebo existující střecha, provedená v systému BlueProof, umožňuje její využití pro zadržení dešťové vody. Střecha je navržena s ohledem na svou nosnost a průtok s přihlédnutím na požadavky systému. Střecha je nainstalována a voda dočasně uložena na střeše tak, aby následně postupně odtekla do kanalizace. Samozřejmým předpokladem pro možnost použití je ověření systému třetí stranou. V tomto případě bylo ověření provedeno u norského notifikované úřadu SINTEF (Technické osvědčení č. 20541).
Systém Protan Blueproof rozhodně nelze považovat za jediné a jednoduché řešení současných problémů se zvládáním srážek. Domníváme se však, že při správném využití a zapracování, spolu s ostatními technickými řešeními, může být zajímavou možností, jak v průmyslových a urbanizovaných aglomeracích lépe zvládat přívalové deště, jejichž četnost se bude do budoucna spíše zvyšovat než naopak.